Як визначити, який спосіб? Вчимося розрізняти способи російської мови

У російській мові спосіб – це одне з головних граматичних понять, яке визначає ставлення того, хто говорить до висловлювання. Воно дає змогу висловити впевненість, бажання, можливість, невпевненість та інші нюанси комунікації.

Визначити, який спосіб використовується в реченні, важливо для того, щоб правильно зрозуміти та інтерпретувати зміст висловлювання. Для цього потрібно звернути увагу на особливості форми та конструкції пропозиції.

Перше, потім слід звернути увагу щодо нахилу, – це наявність специфічних граматичних форм. Наприклад, в індикативному способі присутня форма дієслова в 3-й особі однини теперішнього часу, запитальній – питальна інтонація і спілки "чи", "чи є".

Як визначити який спосіб
НахилВизначення
Виявлений спосібвиражає дію як реальну, фактичну, позитивну, що стосується справжнього, минулого чи майбутнього часу: я роблю, ми робимо, я зробив, я робитиму
Умовний спосібвиражає дію як умовну, невизначену, уявну, що стосується майбутнього: якби я міг, я б зробив
Наказовий спосібвисловлює наказ, прохання, побажання, вказівки: зроби, не роби, здайте роботу

Як зрозуміти який спосіб?

Відповідно розрізняють наступні способи:

  1. Індикатив (дійсне спосіб) — «я пишу» («писав», «написав», «напишу», «писатиму»).
  2. Суб'юнктив (умовний спосіб, кон'юнктив) – "щоб я написав".

Як можна визначити дійсний спосіб?

Дієслова у формі дійсного способу використовують, коли дія відбувається, вже відбулося або відбуватиметься. Це означає, що дієслова в дійсному способі змінюються часом: теперішній час (що роблю? що зробиш?

Як дізнатися про умовний спосіб?

У російській мові дієслова в умовному способі утворюються за допомогою суфікса-л-і частинки б(б) — вилікував би, поїхала б, принесло б, зробили б. Положення частки-енклітики у фразі досить вільне. Дієслова в умовному способі змінюються за числами і в однині – за родами.