Що не можна робити при тривожному розладі: 6 помилок, яких слід уникати

Тривожний розлад є одним із найпоширеніших психічних захворювань у світі. Воно характеризується постійним відчуттям тривоги, страху та занепокоєння, які можуть суттєво обмежувати якість життя. Людям із тривожним розладом часто складно справлятися з повсякденними завданнями та перебувати у соціальних ситуаціях.

Незважаючи на те, що рівень тривожності може бути різним у кожної людини, є деякі дії, які краще не робити при тривожному розладі. По-перше, не слід уникати ситуацій, що викликають тривогу. Це може бути співбесіда на роботі, поїздка громадським транспортом або спілкування з новими людьми. Уникаючи таких ситуацій, ми лише зміцнюємо свій страх та тривогу перед ними.

По-друге, не можна займатися самолікуванням. Деякі люди із тривожним розладом намагаються впоратися з ними самі, приймаючи снодійне чи заспокійливе без проконсультування з лікарем. Однак це може бути небезпечним і посилити стан людини. Будь-які медикаменти слід приймати лише після консультації з лікарем.

Також не рекомендується уникати фізичної активності. Вправи можуть допомогти зняти напругу та тривогу, підвищити настрій та покращити загальне самопочуття. Навіть проста прогулянка або зарядка протягом 20-30 хвилин на день може суттєво покращити стан при тривожному розладі.

ДіяПричинаНаслідки
Уникати соціальних ситуаційСтрах перед оцінкою іншими людьмиІзоляція, погіршення психічного стану, зниження якості життя
Уникати поїздок громадським транспортомСтрах перед втратою контролю за ситуацієюОбмеження пересування, страх подорожувати, можливе посилення тривожності
Уникати спілкування з незнайомими людьмиСтрах перед відкиданням та незадовільною комунікацієюОбмеження соціальних зв'язків, можливе посилення соціальної тривожності
Залишатися в ізоляції у своєму будинкуСтрах перед новими ситуаціями та людьмиПосилення тривоги, депресії та соціальної ізоляції

Як поводиться людина з тривожним розладом?

Тривожний розлад особистості є порушенням, при якому людині властиві замкнутість, почуття неповноцінності, асоціальність, уникнення комунікацій з оточуючими через страх піддатися критиці. Нерідко поєднується із симптомами інших розладів тривожного спектру.

Що посилює тривогу?

Як правило, найпоширеніші страхи, які запускають ланцюг тривожних думок – це взаємини з колегами, атестації, участь у робочих зустрічах та конференціях, публічні виступи та презентації, дедлайни та фінансові проблеми. Тривогу посилює синдром втраченої вигоди (FOMO від fear of missing out).

Що болить при тривожному розладі?

Основні симптоми: – тупа, ниюча головна біль; почуття стиснення або тиску на лоб, віскі та/або потилицю, на кшталт обруча навколо голови; – Підвищена чутливість шкіри голови, напруга в м'язах шиї та плечей.